Kaplica p.w. św. Piotra i Pawła

Mija właśnie 15 lat od momentu, gdy na podarowanej działce przez mieszkańców Gotkowic postawiono drewniany krzyż 1 lipca 1997 r. w miejscu przewidzianym pod budowę kaplicy, której zamiar budowy powstał jeszcze za czasów ks. proboszcza Józefa Krzykawskiego. Rok później odbyła się tam pierwsza polowa msza św. odprawiona przez ówczesnego proboszcza ks. Andrzeja Ciesielskiego. W jesieni 2001 r. zalano ławy fundamentowe, a na wiosnę następnego roku wykonano fundamenty.

Latem 2003 r. wykonano muru i filary. Tak stopniowo, krok po kroku, gdy Komitet Budowy Kaplicy zebrał odpowiednie fundusze – kontynuowano budowę: wykonano bardzo trudne sklepienie łukowe nad kapicą, przykryto dach podarowaną dachówką ceramiczną, założono instalacje, tynki, malowanie i właśnie 1 lipca b.r. nastąpił kolejny etap jej budowy.

Jego Ekselencja ks. bp dr Grzegorz Kaszak Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej przy udziale obecnego proboszcza ks. Kaźmierza Szczęsnego – dokonał poświęcenia pięknej marmurowej posadzki i konsekracji ołtarza, w uroczystość odpustową św. Piotra i Pawła. Najmniejsza wieś Gotkowice była ostatnią w gminie nie posiadającą swojej kaplicy, a do kościoła parafialnego w Jerzmanowicach jest 3 km.

Kaplica ta zastała wybudowana dzięki szczodrości mieszkańców Gotkowic, osobom pochodzącym z tej wsi, przy wsparciu okolicznych wsi i ofiarności zacnych sponsorów. Nie było dofinansowania z instytucji budżetowych. Nawet na uzyskanie działki majątek parafii nie został uszczuplony, w przeciwieństwie np. do Łaz, gdzie gmina przekazała działkę pod kaplicę w zamian za taką samą działkę parafialną w Jerzmanowicach.

Budowa tej kaplicy jest wotum dla Stwórcy za 600 lecie istnienia tej miejscowości z prośbą o dalsza opiekę i błogosławieństwo.

Zygmunt Krzystanek.

 

p1020852

p1020937

p1020940

 

 

 

 

 

Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 214254

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości