Egzekucja w Tenczynku – 1944 r.

W ostatnich dniach okupacji, 31 grudnia 1944 r., w Tenczynku funkcjonariusze gestapo rozstrzelali 4 Polaków podejrzanych o przynależność do AK: Stefan Skalny (lat 21), Karol Ślusarczyk (lat 50), Karol Ślusarczyk (lat 22), Wojciech Ślusarczyk lat 20). Kazimierz Skalny zeznał:
"W nocy 31 grudnia 1944 r. zbudziło mnie ujadanie psów i wywalenie bramy koło obejścia. Następnie rozpoczęto dobijać się do piekarni i tam wyważyli drzwi i wpadli tamże bijąc mnie po twarzy kilkakrotnie browningiem. Pytali się gdzie jest mój syn, odpowiedziałem, ze śpi w domu, a był tam mój syn Stefan i Stanisław. Wpadli do domu i tam pobili synów rewolwerami po twarzy i piersiach. Wyprowadzili ich z domu i w chwilę później posypały się strzały. Obok domu zastrzelono mojego syna Stefana Skalnego, liczącego 21 lat, który skończył liceum. Drugiego syna Stanisława zabrano i już nigdy nie wrócił. Dowiedziałem się później, że zginął w Mauthausen."

Skalny Stanisław – ur. 14 lipca 1928 r. w Tenczynku, syn Kazimierza i Karoliny, zabrany do obozu koncentracyjnego Auschwitz z końcem 1944 r. Zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze.
Skalny Stefan – ur. 1 maja 1921 r. w Tenczynku, syn Kazimierza i Karoliny. Kapral poch. AK Zamordowany kolbami przez policję ukraińską 31 grudnia 1944 r.Łukasz Skalny

 

Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 274159

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości