Zajęcie gruntów plebańskich

Po  powstaniu styczniowym  władze państwowe na mocy ukazu carskiego z grudnia 1865 r. zajmowały grunty parafialne, należące do duchowieństwa świeckiego rzymsko-katolickiego. Każdej parafii pozostawiono tylko 6 morgów. W zamian za utracony majątek ziemski duchowni otrzymali od państwa regularną pensje. Uzależnienie gospodarstw kościelnych od państwa spowodowało zaniknięcie dotychczasowych obowiązkowych, feudalnych świadczeń ludności na rzecz dla kościoła. Zajęcie gruntów w parafii sąspowskiej miało miejsce w lipcu 1866 r., o czym informuje zamieszczony niżej dokument  pochodzący z archiwum państwowego w Radomiu. Oto jego treść.


Protokół ogłoszenia najwyższego               Działo się na gruncie probostwa Sąspów
ukazu o urządzeniu duchowieństwa           dnia 9/21 lipca 1866 r.
świeckiego rzymsko-katolickiego

Po przybyciu w dniu dzisiejszym do probostwa Sąspów delegowany, w celu wykonania najwyższego ukazu pod dniem 14/26 grudnia 1865 r.,  o urządzeniu duchowieństwa świeckiego rzymsko-katolickiego zapadłego, wezwał Naczelnika Wojennego Uczastku Skalskiego, dziekana dekanatu skalskiego przez konsystorz generalny diecezji kieleckiej – do atlentowania czynności delegowanego dozór kościelny wójta gminy Pieskowa Skała oraz miejscowego proboszcza, tak zgromadzonym w komplecie odczytawszy powyższy ukaz oraz reskrypt J.W Gubernatora cywilnego z dnia 23 lutego/7marca r. b. N…503 na zasadzie powyższego ukazu wydany oświadczył, że cały majątek i kapitały należące do probostwa Sąspów przechodzą na rzecz skarbu, następnie zażądał wszelkich dokumentów tyczących się  całego majątku i kapitałów, a po otrzymaniu takowych przystąpił do szczegółowego zajęcia i na tym niniejszy protokół zakończył.

Pod protokołem podpisali się członkowie dozoru kościelnego: Jan Wawro, Walenty Filarski, Franciszek Synowiec – sołtys; proboszcz parafii Sąspów,  ks.  Bolesław Ziemoński, wójt gminy Pieskowa Skała Okrajni;  dziekan dekanatu skalskiego oraz urzędnicy państwowi.  

Kazimierz Tomczyk

 

Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 194635

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 65 gości