UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA W GOTKOWICACH.

Pod patronatem św. Apostołów Piotra i Pawła.

W samo południe 29 czerwca b.r. odbyła się uroczysta odpustowa msza św. w gotkowickiej kaplicy. Licznie zgromadzonych wiernych nie tylko z Gotkowic, ale również z najbliższych miejscowości powitał ks. proboszcz Kazimierz Szczęsny i odprawił mszę św. w intencji wszystkich ofiarodawców, dzięki którym powstała ta piękna kaplica. W celebracji tej uroczystości uczestniczył ks. Krzysztof Pasek, wikary z parafii Dobrego Pasterza w Olkuszu, który wygłosił kazanie. Nawiązał do działalności i zasług tych dwóch patronów kaplicy tak bardzo się różniących, a których połączyła męczeńska śmieć w Rzymie. W dalszej części przekazał wyrazy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się pracą, ofiarnością i zaangażowaniem przy budowie tutejszej świątyni.Tematem następnym była 60 rocznica utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gotkowicach, wyrażając uznanie dla wszystkich druhów, począwszy od założycieli, aż do tego wspaniałego jubileuszu.Ks. proboszcz dokonał następnie poświęcenia obrazu św. Floriana, który będzie umieszczony w remizie OSP.
W czasie całej całej uroczystości występowała orkiestra z Racławic pod batutą kapelmistrza Mariusza Mazura, co jeszcze bardziej uświetniło nabożeństwo  odpustowe zakończone procesją wokół kaplicy.


Część świecka była zapoczątkowana wygłoszeniem okolicznościowego referatu, następnie dokonano wręczenia odznaczeń dla zasłużonych druhów z okazji 60 lecia istnienia OSP  w Gotkowicach. W ramach programu artystycznego były występy scholi parafialnej Nutki Maryi. Jednocześnie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w strojach krakowskich zapraszały do poczęstunku przygotowanych przysmaków. Po wpisach do księgi pamiątkowej nastąpił przemarsz przez całą wieś wszystkich jednostek OSP  z pocztami sztandarowymi, orkiestry i zaproszonych gości do remizy strażackiej. Zakończeniem był przejazd wszystkich wozów bojowych straży.
Szczegółowego opisu historii OSP Gotkowice dokonałem w r. 2004 z okazji złotego jubileuszu, poczynając od inicjatorów jej powołania: Ludwika Jelenia, Józefa Króla i Józefa Kiełkowicza, aż do ówczesnego prezesa Stanisława Rogoża, którzy niestety już nie doczekali tego jubileuszu.
Pocieszającym jest fakt występowania pań z KGW w strojach krakowskich, ale nasuwa się pytanie dlaczego nie widzimy tu w naszym regionie męskich strojów krakowskich ?
Stroje męskie, składające się m.in. z rogatywek z pawimi piórami są również bardzo piękne, ale zapomniane. Przed drugą wojną światową stroje krakowskie męskie były eksponowane tak samo często jak damskie. Może np. jerzmanowicka orkiestra dęta w takich strojach dała by początek przywrócenia takiego ubioru ? A może panowie niosący baldachim na procesjach ?. Na zakończenie należy dodać, że Gotkowice prezentują świetnie i tu właśnie widać wiek XXI.Posesje są zadbane, ukwiecone, co zostało zapoczątkowane jubileuszem 600 lecia Gotkowic w 2006 r. Jest chodnik przez wieś, jest kanalizacja, znikły szamba i zapachy z tym związane.
Położenie Gotkowic przy DK 94 sprawia idealne połączenie komunikacyjne w obydwu kierunkach. Pozostaje jeszcze  do rozwiązania sprawa wyjazdu na DK 94.

Zygmunt Krzystanek

 

 

 

p1040446

p1040460

 

Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 214273

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości