Fotoreportaż z występów teatrzyku „Ale heca” ze Szkoły Podstawowej w Racławicach.

Teatrzyk „Ale heca” ze Szkoły Podstawowej w Racławicach istnieje od  dwóch lat. Należą do niego uczniowie kl. IV-VI. Z miesiąca na miesiąc, na naszych oczach dokonuje się ich przemiana – z nieśmiałych, zagubionych i pełnych kompleksów istot stają się odważnymi, pewnymi siebie i swobodnie poruszającymi się po scenie małymi artystami. W kalendarz ich występów na stałe wpisały się jasełka. To już trzecie z kolei Boże Narodzenie kiedy mogliśmy w ich wykonaniu oglądać spektakl przybliżający nam czasy narodzin Bożego Syna. W tym roku przygotowane jasełka nosiły tytuł „Tu Słowo Ciałem się stało” i były oparte na fragmentach scenariuszy Pana Adama Szafrańca. Pierwszy występ miał miejsce 13 grudnia 2011 roku w Krakowie w Domu Kultury Podgórze, gdzie teatrzyk wziął udział w Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Przedstawień Jasełkowych „Hej, wesoła nowina”, zdobywając I miejsce wśród szkół podstawowych. Radość i zaskoczenie były tym większe, gdyż dla większości dzieci z kl. IV był to ich pierwszy publiczny występ.

Te same jasełka mogliśmy podziwiać w naszym pięknym XV- wiecznym kościele w Racławicach 15 stycznia 2012 roku o godz. 17-ej. Niezwykłość i majestatyczność świątyni nadała występowi szczególnego charakteru. W półmroku, przy blasku świec, padły pierwsze słowa narratora: „Ziemia pogrążała się w ciemnościach. Dzień stawał się coraz krótszy. Ludzie oczekiwali Zbawiciela…”

clipboard1

Po chwili naszym oczom ukazał się Józef z Maryją. Daremnie poszukiwali miejsca, gdzie mogłoby się narodzić Święte Dziecię. Przebiegły diabeł skutecznie zamykał przed nimi drzwi do ludzkich serc.

clipboard02

Maria i Józef długo błądzili wokół Betlejem, aż wreszcie znaleźli ubogą stajenkę. Nie była ona miejscem godnym Syna Bożego, ale była ciepła i przytulna. To tu, pośród zwierząt, na sianku, Maryja powiła Jezusa. Nastała światłość!  W tym czasie  pasterze przebywali na górskiej hali. Dzień chylił się ku zachodowi, więc  rozpalili ognisko i doglądali owiec.  Jak tylko zasnęli pojawiły się anioły, które obwieściły im radosną nowinę:  „Pastuszkowie, zabierajcie owce! Biegnijcie do Betlejem! Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was, że znajdziecie niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie.”

clipboard03

clipboard3-4

Pastuszkowie nie namyślali się długo. Wraz z owcami powędrowali złożyć pokłon Dziecinie.Tymczasem wieść o narodzeniu Syna Bożego szybko rozniosła się po świecie. Gdy dowiedział się o tym Herod przeraził się. Natychmiast też pojawił się przy nim diabeł, aby doradzić królowi jak się pozbyć „małego  nieprzyjaciela”. 

clipboard04

Kiedy Herod z diabłem knuli spisek, stajenka wypełniała się chwałą i miłością. Zwierzęta z niedowierzaniem spoglądały na Bożą Dziecinę, nie mogąc pojąć dlaczego narodził się właśnie w ich żłóbku.  Wół muczał: „Muu, to niesłychane żeby Syna Bożego przykrywać sianem”. W tym czasie do stajenki zaczęli przybywać goście. Każdy chciał oddać pokłon Najwyższemu. Za Betlejemską gwiazdą, oprócz pastuszków, przywędrowali również trzej królowie.

clipboard05

 Mimo znakomitej gry aktorskiej diabeł poniósł całkowitą klęskę. Krzyczał z rozpaczy: „Ajajajajaj! Jaki głupi kraj! […] Jestem przegrany! Czarcie jedyny, nie poczuwam się do winy! Tyle pracy, tyle zachodu… Trudziłem się nadaremnie! On jest mocniejszy ode mnie!”

clipboard06

Występ dzieci nagrodzony został gromkimi brawami, które zachęciły je do bisowania pięknych pastorałek. Na zakończenie z ust Księdza proboszcza Jana Molandy padły pod adresem małych aktorów słowa podziwu i uznania. Wkrótce okazało się, że występ w świątyni w Racławicach to dopiero początek występów naszego teatrzyku. 20 stycznia dzieci miały okazję wystąpić dla swoich Dziadziusiów i Babć z okazji ich zbliżającego się święta.

clipboard07

 22 stycznia wystąpiły gościnnie w Misjonarskim Ośrodku Formacyjnym VINCENTINUM w Krzeszowicach, gdzie zostały przyjęte, zarówno przez Księdza Jacka Lasonia jak i tamtejszą publiczność, szczególnie ciepło i serdecznie. 29 stycznia teatrzyk wystąpił na scenie w Domu Kultury w Zatorze, biorąc udział w VII Przeglądzie Przedstawień Jasełkowych. Swoim występem zachwycił publiczność i profesjonalne jury, które oceniało nie tylko grę aktorską, ale również scenografię, stroje i oprawę muzyczną. Jasełka w wykonaniu naszych dzieci okazały się zwycięskie – zajęli I miejsce pokonując grupy gimnazjalne i licealne.

Oto kilka zdjęć z ich występu w Zatorze.

clipboard08

Śpiew anielskich chórów, do których przyłączyły się zwierzęta, wypełniał całą stajenkę.

clipboard9

Pastuszkowie przybyli prosto z hali, aby powitać Jezusa.

clipboard10

Do stajenki przybyli również trzej królowie.

clipboard11

Klęska diabła.

 Nasze dzieci ostatnie tygodnie spędziły bardzo aktywnie występując aż siedmiokrotnie. Wczoraj, tj. 5 lutego byli w parafii Andrzeja Boboli w Zawierciu odpowiadając na zaproszenie tamtejszego proboszcza ks. dr Henryka Niemca. Wystąpili tam dwa razy – o godz. 9.00 i 11.00. Dla małych aktorów to największa radość, kiedy są oglądani, podziwiani i obsypywani brawami. Ich dziecięce roześmiane buzie i błyszczące oczy wyrażają wdzięczność wszystkim tym, którzy przychodzą ich podziwiać.

 Za przygotowanie fotoreportażu słowa podziękowania niech zechcą przyjąć: Pani Agata Skotniczna i jej córka Ola.

 

 

 

 

Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 198395

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości