Nazwa Kaszów – według legendy- pochodzi od zajęć mieszkańców. W czasach pańszczyźnianych chłopi musieli oddawać do dworu daninę. Najczęściej uprawiali proso i jęczmień. Z ziaren prosa wytwarzali kaszę jaglaną, a z jęczmienia jęczmienną. Kasza stanowiła pokarm dla ludności i najprawdopodobniej od niej pochodzi nazwa wsi.
Wieś Rączna słynie z ręcznie wykonywanych wyrobów z wikliny. Podsumowaniem pracy osób zajmujących się wyplataniem koszy i innych elementów z wikliny jest coroczne „ Święto wikliny”.
Nazwa Liszki pochodzi od grzybów dawniej zwanych liszkami – dziś kurkami, lub od skórek lisich, które składano w Tyńcu swym panom jako daniny.
W okresie międzywojennym młodzież Mnikowa zrzeszona była w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Męskiej i Żeńskiej prowadzonym przez księdza Jana Danka. Ówczesny kierownik szkoły w Mnikowie Franciszek Blecharski wraz z uczniami przygotowywał przedstawienia i występy z okazji świąt państwowych i kościelnych. Po I wojnie światowej do Mnikowa zjeżdżały się dzieci z okolicznych szkół na święto początkowo zwane „Świętem Morza” później „Świętem Pieśni” była to impreza sportowo-kulturalna, odbywająca się wiosną w Dolince Mnikowskiej.
Dzięki finansowemu wsparciu pani Józefiny Gebert – Szwajcarki o „wielkim szczodrobliwym sercu”, w Piekarach powstał kompleks budynków pod nazwą Centrum Edukacyjne „Radosna Nowina 2000” w skład którego wchodzi: kościół, budynek szkoły, hala sportowa, kryta pływalnia, boiska sportowe, domki internatu oraz budynek administracji. Działa tu publiczne Liceum Ogólnokształcące, które współpracuje i prowadzi wymianę uczniów ze szkołami w Niemczech, Włoszech i Francji.
(Ziemia Podkrakowska, pod. red. Roberta Lisowskiego, Kraków 2006, s. 67.) |