Zabierzów
Czy wiesz, że...

W Niegoszowicach przyszedł na świat w 1565r. Stanisław Niegoszewski, poeta łaciński, głośny kompozytor i poliglota (zajmował się twórczością w 5-ciu językach). Pod koniec XVI wieku został sekretarzem króla Zygmunta III Wazy. Zmarł  bardzo młodo mając 35 lat.

Z ziemią zabierzowską przez pewien czas był związany Henryk Sienkiewicz, który w Rudawie pisał powieść dla młodzieży ‘’W pustyni i puszczy’’. Tutejsze okolice odwiedzał również Józef Chełmoński.

W 1987r powołano w Radwanowicach Fundację im. Brata Alberta. Powstała ona w oparciu o majątek ostatniego dworu w Radwanowicach, będącego własnością Zofii Tetelowskiej.

Herb Zabierzowa podzielony jest na dwa pola. Pierwsze pole nawiązuje do pierwotnego właściciela Zabierzowa, którym był  Jaksa  z Miechowa herbu Gryf. Drugie natomiast  odwołuje się do legendy  o  rycerzu Stanisławie Kmiecie nieszczęśliwie zakochanym w Olimpii Bonerównej, córce właściciela Balic. Ów rycerz Kmita używał klejnotu szlacheckiego o nazwie Chorągwie.
(Ziemia Podkrakowska, pod red. Roberta Lisowskiego,  Kraków 2006, s. 141).

 
Działo się w 1908 r. w Zabierzowie

Zabierzów 2 grudnia. Ku uczczeniu 60 letnich rządów monarchy odbyły się w Zabierzowie uroczystości w kościele i sali szkolnej. Po mszy św., którą odprawił X. Franciszek Graca, odbył się staraniem grona miejscowych nauczycielek w sali szkolnej uroczysty poranek ze śpiewami i deklamacjami. Słowo wstępne wygłosiła nauczycielka pani Marya Błahocińska. (Czas, R. 61, nr 280).

 


Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 278734

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości